Verkkovirhe

Naisten Mestaruusliiga 2013-2014

jahas, surullista on tilastojen valossa naisten liigan pistepörssi kun parhaat suomalaiset ovat vasta sijoilla 7. oleva Kosonen ja 14. Kyllönen.

Positiivisena Kuortaneen Jessica Kosonen sijalla 15, vaikkakin tehotilastossa jää todella kauaksi kärjestä. Samoin Kyllönen siinä tilastossa kaukana hyvästä tuloksesta.

Onko tämä täyttä harhaa vai onko Orpon liberot vuodesta toiseen vastaanottotilaston kärki?
 
Nemo kirjoitti: Onko tämä täyttä harhaa vai onko Orpon liberot vuodesta toiseen vastaanottotilaston kärki?
Vastaanoton tilastoinnissa lienee eniten hajontaa. OrPon liberot ovat nostaneet hyvin myös vieraspeleissä, joten tilastoinnin piikkiin ei hyviä prosentteja voine laittaa.
 
Rovaniemen Woman Volley pelaa ensimmäistä playoff peliään tänään klo 18.00. Samaan aikaan kaupungin ykkösjoukkue Rovaniemen Kiekko karsii samaan aikaan. HALOO! Missä mennään Rovaniemen seurjen yhteistyöllä? Oulussa se on ollut jo vuosia esillä. Nyt tämä jatkuu Roissa? Todellinen fanittaja kärsii tästä, samoin seurojen talous saa aina siipeen!
 
WoVo kaatoi LP Kangasalan tasaisemmalla esityksellä. Pekkarinen onnistunut (taas) erinomaisesti ja Kyllösen saama passimäärä melko muhkea. Vaikea on kumminkin myös WoVon voittaa vieraskentällä.

Selkeä ero kumminkin HPK:n, Pieksämäen ja LP Kangasalan pelaamiseen, joissa hyökkäykset on tehty pääosin ulkomaanapujen kautta.
 
Onnittelut WoVolle upeasta voitosta! Paikalla oli mukavasti katsojia siitä huolimatta, että kaupungin jääkiekkojoukkue RoKi taapersi samaan aikaan 4-5 tappion Keuruun talkoilla pelaavalle joukkueelle. Eilisellä esityksillä WoVo saa porukkaa paikalle. Onnea LP peliin!

Taitaa käydä tänä vuonna se ihme,että WoVo on ainoa joukkue, joka tappelee SM-mitalista. Lakkapää ei vakuuta.
 
Vaikka meillä täällä periferiassa ei tämä naisten lentis niin hirvittävän suuria intohimoja herätä, niin on kuitenkin yksi pieni juttu joka herättää hilpeyttä.

Pitänee kertoa se.

Aina kun Kangasala ja Orivesi ovat pelanneet, tai varsinkin jos ovat keskenään matsanneet, tapahtuu kummia paikallisen Teboilin maailmanparannusaamupalaverissa.

Kaksi eläkeikäistä setää kuittailee aika reilusti edellisen päivän tapahtumista. Kuitenkin kohtuullisen hyvässä hengessä ja puoli tosissaan kuittaillaan ynnä tarjoillaan kahveja puolin toisin. Toinen on Orpon entinen puheenjohtaja, toinen Kangasalan passarin isoisä.
Tää Kangasalan tappio herätti vähän isompaa kuittailua. Hauska episodi kokonaisuudessaan.
 
keskiviikon peli herätti luottamusta mutta täytyy myöntää että ei ollut wovolla vieras kentällä saumaa. kiitos kuitenkin kaudesta joukkueelle.
 
Joo keskiviikon jälkeen oli hieno tilanne, kuitenkin vieraspelit olleet todella ailahtelevia wovon tytöille. Tänään pahimmin petti laitatehot yleipelaajien kohdalla. Kuitenkin hieno tasonnosto edelliskaudesta joten kyllä voi Teemu tyytyväinen olla kauteen!
 
Nemo sanoi:
Joo keskiviikon jälkeen oli hieno tilanne, kuitenkin vieraspelit olleet todella ailahtelevia wovon tytöille. Tänään pahimmin petti laitatehot yleipelaajien kohdalla. Kuitenkin hieno tasonnosto edelliskaudesta joten kyllä voi Teemu tyytyväinen olla kauteen![/quote

WoVon YP-osaston päivän saldo -8 ja 22%:n hyökkäystehot eivät anna mahdollisuuksia taistella voistosta. Kahdessa viimeisessä vieraspelissä kaksikko Pekkarinen/Kyllönen tekivät saldoksi -12. Ensimmäisessä kotipelissä saldo oli kuitenkin vahvasti (+24)plussalla.
 
Hihalyönti kirjoitti:
Nemo sanoi:
Joo keskiviikon jälkeen oli hieno tilanne, kuitenkin vieraspelit olleet todella ailahtelevia wovon tytöille. Tänään pahimmin petti laitatehot yleipelaajien kohdalla. Kuitenkin hieno tasonnosto edelliskaudesta joten kyllä voi Teemu tyytyväinen olla kauteen!

WoVon YP-osaston päivän saldo -8 ja 22%:n hyökkäystehot eivät anna mahdollisuuksia taistella voistosta. Kahdessa viimeisessä vieraspelissä kaksikko Pekkarinen/Kyllönen tekivät saldoksi -12. Ensimmäisessä kotipelissä saldo oli kuitenkin vahvasti (+24)plussalla.
Lentopallossa tuollaiset tehot saa vain ylivoimaista vastustajaa vastaan pelatessa. Tietenkin se on myös vastustajan hyvyyttä, mutta oman pelin täytyy hajota totaalisesti. Pistää mietityttämään kyllä että molemmat edellä mainitut lienevät maajoukkepelaajia.

Lentopallossa heikot kohdat tulevat vääjäämättä esiin. Vowolla passarin vaihto viimeiseen erään ilmeisesti vaikutti jonkin verran. Kokonaisuutena on hyvä saavutus päästä pudotuspeleihin.
 
Katsellessa HPK:n illan tilastoja kiinnittyy väkisin huomio
olemattomaan keskipelaamisen uhkaan.
Etenkin kolmosesta lähtevää keskaria voi vähän turhauttaa
keskellä pomppiminen saatuaan kolmeen erään kolme passia.
Tuskin vastustajakaan enää kovin paljon keskihyökkäyksen uhkaa noteeraa.
Mutta niin pelataan kuin harjoitellaan.
 
Näyttäisi jäävän HPK ulos finaaleista, tosin vielä täytyy Oriveden ottaa kaksi voittoa, mutta hiukan heikolta näyttää HPK:n kannalta. Nythän tietenkin alkaa se huutelu Koskisen systeemien heikkouksista, toisaalta helpointahan se on valmentajan niskaan kaataa kun menestystä ei vain tule.
 
Vexu kirjoitti: Näyttäisi jäävän HPK ulos finaaleista, tosin vielä täytyy Oriveden ottaa kaksi voittoa, mutta hiukan heikolta näyttää HPK:n kannalta. Nythän tietenkin alkaa se huutelu Koskisen systeemien heikkouksista, toisaalta helpointahan se on valmentajan niskaan kaataa kun menestystä ei vain tule.
Eikö juuri HPK:ssa viime kaudella valmentaja saanut kenkää ennen runkosarjan päätöstä, kun joukkue oli sillä hetkellä sarjataulukossa kolmannella sijalla?

Koskisen kannattaa nyt pitää kännykkä kiinni... :whistle:
 
Huomiota kiinnittää myös HPK:n torjuntapeli ja keskihyökkäykset, mitkä ovat olleet täysin olemattomia OrPoa vastaan. Runkosarjan torjuntakuningatar Pelkiö on saanut yhden torjunna kahteen peliin, vaikka hänen pelikohtainen ennätys taitaa olla 10!
Keskihyökkäys on nyt HPK:lla jo kokonaan unohdettu, mutta näinhän se on ollut koko kauden ajan.
Ekassa pelissä Pelkiö sai 3 passia kolmeen erään, tänään 2 passia kahteen erään.
Kiviojalle tänään 8 passia neljään erään.
Vain Friberg saa kohtuullisesti passeja, mutta nekin pelataan enimmäkseen satasina.

Nyt on sunnuntaihin asti aikaa keksiä lääkkeet OrPon kaatamiseksi, muuten pronssipeli kutsuu taas. Ja vastaan tullee Kangasala, taas. Kangasala on ollut HPK:lle ylittämätön viime kevään pronssipeleistä lähtien, joten voi olla pronssitkin tiukoilla.
 
Tässä HPK:n valkun Koskisen kommentit:

"He pelasivat erittäin hyvin ja me
erittäin tyhmästi. Kukaan ei pelannut
lähelläkään omaa tasoaan. OrPo torjui
kymmenen ja me vaivaiset viisi. Meidän
täytyy jokaisen muuttaa profiilia, eikä
katsella mitä kaveri tekee"
 
Einomies Porkkakoski kirjoitti: Tässä HPK:n valkun Koskisen kommentit:

"He pelasivat erittäin hyvin ja me
erittäin tyhmästi. Kukaan ei pelannut
lähelläkään omaa tasoaan. OrPo torjui
kymmenen ja me vaivaiset viisi. Meidän
täytyy jokaisen muuttaa profiilia, eikä
katsella mitä kaveri tekee"
Koskisen playoff-pelit ovat menneet viimeiset vuodet yllä mainitulla tavalla. Materiaali riittäisi kyllä parempaankin menestykseen. Sarja on vielä kesken ja tappioista voi aina ottaa opiksi.
 
Hihalyönti kirjoitti: Koskisen playoff-pelit ovat menneet viimeiset vuodet yllä mainitulla tavalla. Materiaali riittäisi kyllä parempaankin menestykseen. Sarja on vielä kesken ja tappioista voi aina ottaa opiksi.
Näinpä.

Onneksi nämä playoff-sarjat ovat paras seitsemästä. Voittamalla seuraavan ottelun HPK voi avata sarjan taas uudelle tasolle. Näistä peleistä maksaa mieluusti rahaa ja katsoo paikanpäällä. Nyt naatitaan.
 
Hihalyönti kirjoitti:
Einomies Porkkakoski sanoi:
Tässä HPK:n valkun Koskisen kommentit:

"He pelasivat erittäin hyvin ja me
erittäin tyhmästi. Kukaan ei pelannut
lähelläkään omaa tasoaan. OrPo torjui
kymmenen ja me vaivaiset viisi. Meidän
täytyy jokaisen muuttaa profiilia, eikä
katsella mitä kaveri tekee"
Koskisen playoff-pelit ovat menneet viimeiset vuodet yllä mainitulla tavalla. Materiaali riittäisi kyllä parempaankin menestykseen. Sarja on vielä kesken ja tappioista voi aina ottaa opiksi.
Koskisen ongelma on pelin johtaminen tiukoissa paikoissa. Se nähtiin taas tänään: hän menee ihan lukkoon ja istuu vain hiljaa penkillä. Tuulettaa, kun peli sujuu ja vaikenee, kun menee heikommin. Eikö pitäisi tehdä toisin päin?
Valmentajan ei tarvitse esiintyä vaan auttaa joukkuetta vaikeissa paikoissa. Tähän ei sovi fläppitaulujen paiskonta ym. teatteri. Saa showta olla, mutta valmentajan ei pidä olla pääroolissa.

Koskisen tuorein track-record ei ole kovin vakuuttava. 3 kautta Eurassa ja joka vuosi puolivälieristä kesälomille. Viime kaudella Eurassa oli vielä ihan mitalikelpoinen ryhmä: Horelli, Vilposet, Boricheva, Hiltunen... Viime kaudella ei ollut puhettakaan, että olisivat puolivälierissä edes haastaneet OrPon. Vai mitä sanoo eräpisteet 11-25 ja 13-25. Joka kerta Koskinen on peleissä jäätynyt.

Mutta jos jokainen nyt nostaa profiilia - valmentaja mukaan lukien . niin näistä voi vielä saada pelit aikaiseksi.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Takaisin
Ylös