Verkkovirhe

Veljekset Kultaisessa Liigassa 2024

Ylläpito

Ylläpidon jäsen
Viestejä
782

Kultaisessa liigassa pelisysteemi muuttuu olennaisesti aiemmasta. Jokainen joukkue isännöi yhtä kolmen joukkueen turnausta ja pelaa kaksi turnausta vieraissa. Näin jokaiselle joukkueelle tulee yhteensä kuusi ottelua, kaikki eri maita vastaan.

Kaikki 12 joukkuetta ovat samassa sarjataulukossa, josta kolme parasta selviytyy Final 4 -lopputurnaukseen isäntämaa Kroatian lisäksi. Jos Kroatia on kolmen parhaan joukossa, myös neljänneksi sijoittunut maa selviää Final4 -turnaukseen. Sarjan viimeinen putoaa vuodeksi 2025 Hopeiseen liigaan. Final4 -turnauksen voittaja pääsee pelaamaan puolestaan Nations Leaguen paikasta Challenger Cupiin.

Miesten Kultaisessa liigassa on mukana 12 maata: Ukraina, Belgia, Portugali, Tsekki, Romania, Suomi, Kroatia, Espanja, Pohjois-Makedonia, Viro, Luxemburg ja Azerbaidzan. Paikkaa eivät ottaneet vastaan Kreikka, Slovakia ja Latvia.

Suomen miesten kotiturnaus pelataan 17.-19.5. ja muut maat ovat siellä Belgia sekä Kroatia. 24-26.5. Suomi pelaa puolestaan Espanjassa isäntämaan ja Viron kanssa. 31.5.-2.6. Suomi pelaa Tsekeissä isäntämaan ja Romanian kanssa.
 
Viestejä
570

Kultaisessa liigassa pelisysteemi muuttuu olennaisesti aiemmasta. Jokainen joukkue isännöi yhtä kolmen joukkueen turnausta ja pelaa kaksi turnausta vieraissa. Näin jokaiselle joukkueelle tulee yhteensä kuusi ottelua, kaikki eri maita vastaan.

Kaikki 12 joukkuetta ovat samassa sarjataulukossa, josta kolme parasta selviytyy Final 4 -lopputurnaukseen isäntämaa Kroatian lisäksi. Jos Kroatia on kolmen parhaan joukossa, myös neljänneksi sijoittunut maa selviää Final4 -turnaukseen. Sarjan viimeinen putoaa vuodeksi 2025 Hopeiseen liigaan. Final4 -turnauksen voittaja pääsee pelaamaan puolestaan Nations Leaguen paikasta Challenger Cupiin.

Miesten Kultaisessa liigassa on mukana 12 maata: Ukraina, Belgia, Portugali, Tsekki, Romania, Suomi, Kroatia, Espanja, Pohjois-Makedonia, Viro, Luxemburg ja Azerbaidzan. Paikkaa eivät ottaneet vastaan Kreikka, Slovakia ja Latvia.

Suomen miesten kotiturnaus pelataan 17.-19.5. ja muut maat ovat siellä Belgia sekä Kroatia. 24-26.5. Suomi pelaa puolestaan Espanjassa isäntämaan ja Viron kanssa. 31.5.-2.6. Suomi pelaa Tsekeissä isäntämaan ja Romanian kanssa.
 
Viestejä
3,450
Taloudellisesti varmaan edullisin tapa järjestää kummankin maajoukkueen turnaukset samassa paikassa. Sehän voisi koota yhteen paikkaan lentopalloporukan?
 

Ylläpito

Ylläpidon jäsen
Viestejä
782

Päävalmentaja Olli Kunnari ja general manager Mikko Esko ovat tehneet ensimmäiset miesten lentopallomaajoukkueen pelaajavalinnat. Kaksikko valitsi Veljesten kesän Kultaisen liigan ns. ison ryhmän eli 24 pelaajaa. Tästä ryhmästä valitaan leiriryhmä ja lopulta 14 pelaajaa Kultaisen liigan turnauksiin.

Miesten lentopallomaajoukkueen Kultaisen liigan ryhmä 2024

NIMIROOLISEURA 23-24SYNT.AIKAPITUUSMAAOTTELUT
Fedor IvanovPGiesen (GER)1.12.200019568
Ilja IvanovPAkaa-Volley24.7.20031910
Akseli LankinenPMaccabi Tel Aviv (ISR)31.8.199719445
Tomi SaarinenPRaision Loimu5.7.19991880
Santeri VälimaaPHurrikaani-Loimaa11.1.20011928
Joonas JokelaHSavo Volley12.12.199820270
Samuli KaislasaloHOrion (NED)3.8.199520356
Veikka LindqvistHMaaseik (BEL)13.11.20032030
Aaro NikulaHArcada Galati (ROM)23.3.199921246
Niklas BreilinLGiesen (GER)8.9.199917866
Voitto KöykkäLTrefl Gdansk (POL)3.6.199917946
Jere HeiskanenYPAkaa-Volley27.7.20001922
Jiri LeinonenYPVaLePa Sastamala4.4.20041940
Luka MarttilaYPMontpellier (FRA)30.6.200319732
Nooa MarttilaYPHurrikaani-Loimaa3.7.20051932
Aleksi MuukkonenYPAalst (BEL)19.6.20021972
Antti RonkainenYPPlessis-Robinson11.8.199618971
Niko SuihkonenYPChaumont (FRA)11.4.199919078
Miika HaapaniemiKPHurrikaani-Loimaa6.2.200420322
Juho KaunistoKPVaLePa Sastamala24.6.19982071
Miro LeinonenKPVaLePa Sastamala29.11.200020515
Severi SavonsalmiKPFriedrichshafen (GER)21.8.200020829
Petteri TyynismaaKPAkaa-Volley5.8.20032026
Alexej ZhbankovKPRaision Loimu18.7.200320416
 
Viestejä
159
Hyvät valinnat, Kaislasalon olisi voinut jättää pois ja tilalle esim Räsänen syöttöjokeriksi. Jiri Leinonen myös vähän mietityttää että pääseekö ns Valepan kautta majuun, hänenkin tilalle miettisin juuri Räsästä
 
Viestejä
74
Hyvät valinnat, Kaislasalon olisi voinut jättää pois ja tilalle esim Räsänen syöttöjokeriksi. Jiri Leinonen myös vähän mietityttää että pääseekö ns Valepan kautta majuun, hänenkin tilalle miettisin juuri Räsästä
Kyllä nämä valepan keskarit montako peliä pelasivat koko kaudella . Miten on tämä Veikka pelannut Belgiassa ( onko käynyt kentällä )
 
Viestejä
291
Valinnoissa näkyy paljon Eskolle ja Kunnarille tuttuja miehiä, mutta mielestäni valinnat ovat käytännössä täysin kohdallaan. En tiedä mitä itse lähtisin tuosta muuttamaan, ja nekin muutokset olisivat marginaalisia ns. ison ringin pelaajia. Tsekeistä olisin Seppäsen halunnut mukaan, mutta ilmeisesti ei tule.

Räsästä voisi miettiä yleispelaajan tontille, mutta Leinonen nuorempi, niin ehkä katsomattomampi kortti. Ei kummallakaan kuitenkaan asiaa lopulliseen joukkueeseen. Marttila-Suihkonen keihään kärkenä siellä. Heiskanen potentiaalinen hyvä vo-mies, kannattaa olla ainakin vielä mukana myös. Ei riitä tähän saumaan ohittamaan yllämainittuja tai Ronkaista. Myös Muukkosen iso hyökkäyspotentiaali kannattaa katsoa, sitä ei Suomen majussa ole ikinä liikaa, sen vuoksi toden näköisesti mukana lopullisessa joukkueessakin.

Kaunisto ihan hyvä kokeilu ottaa mukaan keskitorjujien rinkiin. Toki kehittyminen keskarin askelissa, liikkumisessa ja hyökkäämisessä ottaa aikansa, ja tämä kesä tulee liian ajoissa siihen. Mutta eipä sielläkään Haapaniemen, Savonsalmen ja Tyynismaan takaa kentälle vielä ole paukkuja. Mutta kuten sanottua, hyvä kokeilu.

Hakkurin tontilla Nikula tätä nykyä selkeä ykkönen. Vahva kausi alla kovassa Romanian joukkueessa. Lindqvist ilmeisesti käytännössä pelaamattomana Belgiassa? Saa nähdä missä kunnossa on, ulottuvuus kuitenkin sellainen, että kannattaa muutama vuosi katsoa ja pitää mukana joka tapauksessa. Kaislasalo tai Jokela sitten toinen hakkuri Nikulan takana.

Liberot itsestäänselvät. Kaksi loistavaa liberoa, Suomen pelin varmin osa, ei varmasti jää tästä kiinni.

Mukana olevat passaritkin juuri sitä mitä pitää. Fedor Ivanov selkeä ykkönen, kehittynyt koko ajan ja nyt kovan joukkueen ykköspassari. Kakkospassarin paikasta sitten aika tasainen nelikko kilpailee paikasta auringossa.

Tykkään nuoremmassa Ivanovissa siitä, että löytyy hyvä syöttö, riittävä torjuntaulottuvuus ja on riittävän röyhkeä ja itsevarma. Passitarkkuus ja peliratkaisut kehittämisen kohteena, mutta nuori pelaaja vielä. Mutta Lankinen, Saarinen ja Välimaa ovat käytännössä lähes samalla viivalla. Lähtisin kuitenkin itse lähtökohtaisesti ehkä veljeskaksikolla liikkeelle. Saarisen ulottuvuus hänen selkeä valttikortti. Raamit on vaikka mihin. Mutta antaa leirityksen ratkaista sen, Esko ja Kunnari varmasti tekee siinä oikean valinnan. Mutta on olennaista, että Fedor säilyisi ehjänä.

Ylipäätään mielestäni ihan kelpo joukkueen tuosta kasaa. Ja mikä kiva huomata, niin aiempaan verrattuna meillä on hyökkäysvoimaisempi joukkue kuin vuosiin. Marttila, Suihkonen ja Nikula ovat kaikki ottaneet steppejä parempaan ja olleet vahvoja hyvissä joukkueissa ja sarjoissa.

Edit. Sen verran korjaan nyt kun tuli mieleen, että olisin ehkä Taposen ottanut mukaan ennen Leinosta leireilemään. Mutta kuten sanottua, aika marginaalista vispailua nämä.
 
Viimeksi muokattu:
Viestejä
159
Fede ykköspassari selkeästi, itse valitsisin Välimaan toiseksi niin olis kaksi eri tyylistä ja laadukasta passaria.
 
Viestejä
4,747
Fede passaa. Kaksi pelaavaa liberoa? Olisiko hyvä, vai huono? Kaudella kuitenkin molemmat pelanneet kokoajan. Nikula ja Jokela Hakkurit. Kolme keskaria, Viisi yypeetä. Vai neljä ja neljä?
Taposta Jäin kaipaamaan, mutta seuraavaan porukkaan sitten.
 
Viestejä
291
Fede passaa. Kaksi pelaavaa liberoa? Olisiko hyvä, vai huono? Kaudella kuitenkin molemmat pelanneet kokoajan. Nikula ja Jokela Hakkurit. Kolme keskaria, Viisi yypeetä. Vai neljä ja neljä?
Taposta Jäin kaipaamaan, mutta seuraavaan porukkaan sitten.
Tämä kahden pelaavan liberon systeemi on kaksijakoinen. Mielestäni siitä pitäisi olla selvä hyöty, jos siihen päädytään. Eli libero a oikeasti on parempi nostamaan ja libero b puolustamaan. Tai että libero a:lla ei meinaa tulla onnistumisia nostossa/puolustuksessa, niin b laitetaan siihen paikkaamaan.

Peliajan jakamista pelkän liberoiden tasaisuuden vuoksi en oikein kannata. Sitten luulisi olevan kannattavaa pelata pelit vuoroittain. Tuntuma pysyy siinä pelissä yllä missä pelaat.

Kun katsoo maailmalle huippujoukkueisiin, niin aika pirun vähän tuota kahden liberon taktiikkaa näkyy käytettävän, ja uskon että siihen on syy. Yleensä huippuliberot ovat hyviä molemmissa osa-alueissa.
 
Viestejä
1,494
Vote kyllä edelleen molemmissa selvästi edellä, mitään Breiliniltä ottamatta pois. Molemmat huippukovia, mutta Vote on jo siellä maailman terävimmällä huipulla.

Pitkästä listasta lähinnä Ilja Ivanov, Kaislasalo, Jiri Leinonen ja Miro Leinonen yllättävät.

Ilja todennäköisesti tulevaisuuden suomalaisia kärkipassareita, mutta kyllä puhtaasti passipeli (sekä jakauma että pallon toimittaminen lyötäväksi) sakkaa niin pahasti ettei majutasolle pitäisi olla vielä mitään asiaa. Fyysiset ominaisuudet ja mentaalipuoli toki kutkuttava jatkoa ajatellen. Noh aika raakana Fedorikin otettiin majuhommiin mukaan (ollut kyllä aina passaamisessa Iljaa edellä). Iljan syötöstä jo tässä aiemmin keskusteltiin, tällä kaudella ollut kyllä suhteellisen hukassa.

Kaislasalo vähän outo omena tähän puuhun. Iäkkäin ja ei kyllä näkymää että avaukseen asti enää nousisi vaikka hyvän luokan ammattilainen onkin.

Jirin suhteen harva kaveri ilman erityisominaisuuksia (Nooa Marttila viimekaudella) on päässyt majuun 21% hyökkäysteholla Meskon passeista. On toki -04 syntyneistä yleispelaajista lupaavin ja varmasti tulevaisuudessa kovakin kaveri. Nyt vielä aika kevyillä näytöillä listalla.

Miro ollut oikein vakiokasvo majussa viimevuosina. Myöhäinen paluu lajin pariin ja raamit herättänee toivoa vielä lunastamattomasta potentiaalista. Edeltävät kaksi kautta kuitenkin joko pääosin penkillä/(loukkaantuneena?) ja kentällä kovin epätasaista suorittamista vaikka huippuhetkiä mahtuukin mukaan. Taponen ajanee ohi aika pian, kunhan hyökkäyspuoli petraantuu. Ehkä tässä painaa se että allekirjoittanut arvostaa torjuntahommia keskihyökkäilyä enemmän.

Kaunisto ei sinänsä yllätä vaikka taso ei vielä riitäkään. Häröpallojen torjujana liigan paras, muuten kyllä keskipelaamisessa vielä paljon työstettävää. Potentiaalia on tässä roolissa rutkasti, mutta toivottavasti Kunnari ja Mesko ymmärtävät että joukkueen pitää tehdä tulosta jo tänä kesänä jos mielii pelata MM-kisoissa 2025.

Noh eiköhän koko keskusteltu viisikko putoa leirivaiheeseen mentäessä. Yhdistävä tekijä on neljällä viidestä valmennusstaffi. Kunnari varmaan mielellään pyörittäisi Iljaa leirityksenkin ajan jos jatkaa ensikaudella Akaassa (en äkkiseltään löytänyt tietoa oliko kahden vuoden lappu).

Enkä halua olla turhan kriittinenkään. Jos 24 nimeä piti listaan keksiä niin nämähän siellä pääosin ovat seuraavana vuorossa.

Rannalle jäi todennäköisistä halukkaista mielestäni 24 joukkoon kuuluneet Räsänen ja Taponen.

Taso olisi riittänyt myös Heleniuksella, S. ja P. Mäkisellä, Hännisellä ja Seppäsellä kovinkin, ei lienenyt osalla halujakaan majuhommiin ja toisaalta kukaan heistä ei tällä hetkellä haasta L. Marttila/Suihkonen kaksikkoa avauksessa ja ovat Hännistä lukuunottamatta jo vähän vanhenevaa aiempaa sukupolvea joten on hyväkin liikkua jo eteenpäin (Hännistä lukuunottamatta).

Groffierin kausi kovin hankala, huippulupaus omissa papereissa edelleen. Nikkiselle lienee ihan hyväksi että ei ole jatkuvasti leirityksissä ja paineenalla. Toivottavasti molemmat ehkä jo ensivuonna jälleen kunnolla kisaamassa mukana.

Terveystilanteen osalta Ronkainen palasi Ranskassa peleille mutta ei pystynyt loppukaudesta enää pelaamaan. Muukkonen nyrjäytti polvea vastaanottotilanteessa ja oli muutaman pelin sivussa ja nyt vaihtopenkillä. Mahdollisesti siis kunnossa kesää varten.
 
Viestejä
4,747
Seurailen Milanon ja Perugian välistä matsia. Miten liittyy Hakametsään? No Milanon joukkueessa on Ferre Reggers, hakkuri Belgiasta. Tämän äijän pysäyttämiseen saisi nyt jo alkaa miettimään keinoja, ainakin Mesko heti huomisen jälkeen. Perugiallakin on isoja vaikeuksia, kun tulee yli, ohi ja hemmetin hyvin yläkäsistä ja osaa lyödä nelosestakin. Todella vaarallinen kaveri.
 
Viestejä
291
Seurailen Milanon ja Perugian välistä matsia. Miten liittyy Hakametsään? No Milanon joukkueessa on Ferre Reggers, hakkuri Belgiasta. Tämän äijän pysäyttämiseen saisi nyt jo alkaa miettimään keinoja, ainakin Mesko heti huomisen jälkeen. Perugiallakin on isoja vaikeuksia, kun tulee yli, ohi ja hemmetin hyvin yläkäsistä ja osaa lyödä nelosestakin. Todella vaarallinen kaveri.
Joo ison hypyn tehnyt Reggers taas vuodessa ihan absoluuttiselle huipulle. Toki oli myös huippulahjakkuus ja odotuksetkin oli korkealla.
 
Viestejä
1,509
Sakke Mäkistä olis kaipaillut, mikäköhän mahtaa hänen tilanteensa olla tällä hetkellä?

Onko muuten Elviss lopettanut vallan pelihommat kaikessa hiljaisuudessa?
 
Viestejä
1,133
Mikäs meidän huippulupauksen ja lahjakkaana pidetyn Nikkisen päivän tilanne ja tulevan kauden kuviot.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös