Noin minäkin sen ymmärsin.Itselle jäi sellainen kuva että mahdollisesti myös sisäpelilajit voi päästä harjoittelemaan saleissa kesäkuusta alkaen? Tietysti täytyy noita hygienia asioita noudattaa. Tai voin olla väärässäkin??
Itselle jäi sellainen kuva että mahdollisesti myös sisäpelilajit voi päästä harjoittelemaan saleissa kesäkuusta alkaen? Tietysti täytyy noita hygienia asioita noudattaa. Tai voin olla väärässäkin??
No nyt on aikaa mennä biitsille , parasta reeniä mitä tarjolla kesäaikaanKesäkuun alusta alkaen, eli 1.6. voidaan aloittaa treenit sekä ulkona, että sisätiloissa. Virallinen ohje kuuluu sisäharjoittelusta: "Julkisia sisätiloja avataan hallitusti".
1.6. otetaan käyttöön enintään 50 henkilön suuruiset harjoitukset.
Katsotaan kuitenkin, miten Lentopalloliitto asiasta ohjeistaa.
Kesäkuun alusta alkaen, eli 1.6. voidaan aloittaa treenit sekä ulkona, että sisätiloissa. Virallinen ohje kuuluu sisäharjoittelusta: "Julkisia sisätiloja avataan hallitusti".
1.6. otetaan käyttöön enintään 50 henkilön suuruiset harjoitukset.
Katsotaan kuitenkin, miten Lentopalloliitto asiasta ohjeistaa.
Juu. Paluu menneisyyteenalkaa pitkästä aikaa olla hyvin yhdessä treenaneita joukkuita?!
Syksyllä sitten, kesällä muita hommiaBiitsi on hyvää harjoitusta kyllä! Tarkoitus olisi vaan saada myös sisällä tapahtuvaa harjoitetta tehtyä, kuten syöttötavan vaihto ja muutamia muitakin asioita täytyisi ajaa sisään jne...
Syksyllä sitten, kesällä muita hommia![]()
Samaa mieltä. Nyt on peruskutokausi menossa/alkamassa. Fysiikkaa kannatta tehdä niin paljon kuin mahdollista ja sitä voi nimenomaan tehdä turvallisen välimatkan päästä myös raittiissa ulkoilmassa.. Se kantaa hedelmää jatkossa. Salille on sitten hyvä mennä, kun fysiikka on kunnossa.
Tottakait välillä voi pitää pallotuntumaakin vireillä. Pääpaino nyt on fysiikkatreenit.
Jos olisin valmentaja laittasin kaikki pelaan biitsiä koko kesän, sopii nin junnuille kuin jo vähän varttuneemmillekin..Aika moni seura ja joukkue on painanut fysiikkaa etähommina kohta pari kuukautta. Ihan pelaajien yläpäänkin kannalta ainakin me mennään lajiharjoituksiin alkaen 1.6. Laji ja pelaaminen on kuitenkin monelle se isoin juttu, eikä fysiikkatreenit.
Toki siinä samalla voi tehdä fysiikkaa vaikka kuinka paljon.
Eikös se Siika-aho jotain höpissyt että viimeistään ma 11.5Muut lajiliitot jo kilvan julkistaa suosituksia harjoitusten aloittamisesta ym. Missä Lentopalloliiton linjaukset??
Sitäkin tehdään. Siinä on vaan pieni ongelma, että esim. 20:n pelaajan treeniryhmässä on kenttäaika aika vähissä.Jos olisin valmentaja laittasin kaikki pelaan biitsiä koko kesän, sopii nin junnuille kuin jo vähän varttuneemmillekin..
Jos olisin valmentaja laittasin kaikki pelaan biitsiä koko kesän, sopii nin junnuille kuin jo vähän varttuneemmillekin..