- Viestejä
- 1,905
No jos keskustellaan kaikista sukupuolistaKirjoititko tuon jutun ihan tosissaan, vai onko semmoisiakin pelaajia vielä olemasssa, jotka laiminnlyövät kesäharjoittelun ja aloittavat sarjakauden täysin puolikuntoisina?


Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No jos keskustellaan kaikista sukupuolistaKirjoititko tuon jutun ihan tosissaan, vai onko semmoisiakin pelaajia vielä olemasssa, jotka laiminnlyövät kesäharjoittelun ja aloittavat sarjakauden täysin puolikuntoisina?
Ei kai nyt enää ole pelaajia, jotka tekevät sopparin vasta syksyllä, ettei tarvi ottaa varpaita pois vedestä koko kesänä.No jos keskustellaan kaikista sukupuolistaniin vastaus on : kyllä
![]()
Aina on pelaajia jotka luulee kesällä että ura oli päätöksessä, syksy kaiken muuttaa voi...Ei kai nyt enää ole pelaajia, jotka tekevät sopparin vasta syksyllä, ettei tarvi ottaa varpaita pois vedestä koko kesänä.
Laiturilla on kyllä mukava seurata kesän edistymistä. Sitten kun alkaa viluttaa, niin siirtyy salille vähän pallopalloilemaan.
Ei kai nyt enää ole pelaajia, jotka tekevät sopparin vasta syksyllä, ettei tarvi ottaa varpaita pois vedestä koko kesänä.
Laiturilla on kyllä mukava seurata kesän edistymistä. Sitten kun alkaa viluttaa, niin siirtyy salille vähän pallopalloilemaan.
Kausi loppuu jossakin vaiheessa kaikilta. Syystä jos toisesta.Naisten liigassa vielä alakastin joukkueilla kolme peliä jäljellä, ja taas saa mennä joku laiturille ja laittaa jalat kylmään veteen. Toivottavasti tulee lämmin kevät, niin voi ottaa rantapallot mukaan.
Joo kyllä tuttu näky ennenvanhaan, syksysin, nämä "kunnonkohottajat" alasarjoissa , ainakin kiakkopuolellaKyllä noita näkee aika monessa lajissa ja ihan huipputasolla, että kesätreenaaminen ei välttämättä aina ole natsannut. Esim NBA:ssa on tälläisiä pelaajia ja se on kovaa touhua, jos mikä.
jos joku on tuota mieltä niin lajivalinta on aivan väärä.No jos keskustellaan kaikista sukupuolistaniin vastaus on : kyllä
![]()
ei totisesti voi olla noin jos valmentaisin vielä!!! saisivat vapaasti etsiä uutta seuraa.Naisten liigassa vielä alakastin joukkueilla kolme peliä jäljellä, ja taas saa mennä joku laiturille ja laittaa jalat kylmään veteen. Toivottavasti tulee lämmin kevät, niin voi ottaa rantapallot mukaan.
Kyllä meidän kotoisessa miesten liigassakin muutamilta edelliskausilta siellä jossain päin selvästi oli havaittavissa, että seuran paria kallista hankintaa ei hirveästi kesätreenit enää kiinnostaneet.Kyllä noita näkee aika monessa lajissa ja ihan huipputasolla, että kesätreenaaminen ei välttämättä aina ole natsannut. Esim NBA:ssa on tälläisiä pelaajia ja se on kovaa touhua, jos mikä.
Tiedän pelaajia, joita ei ole kesäharjoittelu kiinnostanut. Ja ovat vieläpä ihan liigapelaajia. Vain lahjattomat harjoittelevat, vai miten se menikäänKirjoititko tuon jutun ihan tosissaan, vai onko semmoisiakin pelaajia vielä olemasssa, jotka laiminnlyövät kesäharjoittelun ja aloittavat sarjakauden täysin puolikuntoisina?
Alkuperäiseen aiheeseen liittyen. Hämeenlinnassa on ainakin tällä kaudella ollut suomalainen fysiikkavalmentaja. Kieli ja kulttuuri on ainakin sama toisin kuin tässä Eveliinan todella surullisessa tapauksessa. Ei voi muuta kuin olla pahoillaan koko lentopalloyhteisön puolesta, että tämmöistä on tapahtunut.
Kyllä, aika oudolta vaikuttaa että seurat eivät ole aktiivisesti olleet liikkeellä mahdollistamassa vaikkapa entisten liigapelaajien siirtymistä valmentajiksi.Ilmeisesti syynä on pitkäjänteisen näkemyksen puute miten suomalaista naislentopalloa kehitetään. Mennään vuosi kerrallaan ja napataan markkinoilta helpoin ratkaisu.Anuliisa on aika pitkään ollutkin Hämeenlinnassa. Välillä näitä ulkomaan apuja käynyt pyörimässä, mutta uskon että hänellä on erinomainen yhteys pelaajien kanssa ja oikeanlainen lähestymistapa herkkiin asioihin. Lisää naisvalmentajia alalle!
Naisvalmentajien puute jaksaa myös itseäni hämmästyttää jatkuvasti. En ymmärrä miten se on edes mahdollista. Aluetasolla näkee vielä jonkin verran naisia valmentamassa, 2- ja 1- sarjoissa myös, mutta liigaan eivät päädy/pääse/kelpaa/halua edes apuvalmentajaksi. Mistä ihmeestä se voi johtua? Olen sanonut ennenkin, mutta ei "perhe" ole syy kaikkeen, kyllähän nyt naiset tekevät mitä tahansa muitakin vuoro- ja reissutöitä.
Niin, en ole yhtään naisvalmentajaa asiasta haastellut, mutta onko minkä verran edes kiinnostusta. Lähes olematon valmentajanpalkka työmäärään nähden ja pelaaja-uran kun lopettaa niin harva on sellaisia summia tienannut että todennäköisesti kiinnostus "oikeisiin töihin" on odotettavissa.
Tällä selviää kun valmentaja kouluttaa aktiivisesti itseään.Entäpä jos se apukeino olisi treenaamisen kohdentaminen siten että se tukee räjähtävyyttä ja ponnistusvoimaa? Painon pudottaminen itseisarvona on mielestäni täysin turhaa ellei kisata painoluokkalajissa. Paino kyllä asettuu ns. itsestään oikeaan paikkaan, kun treenataan ja syödään kuten urheilija treenaa ja syö.
Itse näen todella suurena haasteena Suomen juniorilentopallossa puutteellisen/vähän sinnepäin tehdyn fysiikkatreenaamisen. Lajivalmentajat, jotka usein ovat vielä junnujen vanhempia, ohjaavat ja ovat ohjaamatta miten nyt vähän sattuu ja yhtäkkiä B ikäisinä ihmetellään kun polvea, olkapäätä ja selkää kolottaa.
Taitoharjoittelun tulisi alkaa jo F-junnuina ja painojen pariin sitten C-ikäisenä (kevyttä kuntopalloa voivat heittää jo 10-vuotiaatkin, toki yksilölliset erot huomioitava). Voima suojaa myös vammoilta.
Liiton tulisi ehdottomasti panostaa fysiikkaharjoittelukoulutuksiin. Tällä hetkellä taso on todella kirjavaa. Toisaalla asiat ovat hienosti jo juniorijoukkueissa ja toisissa ei todellakaan.
Ja se kirjava taso ja osaamattomuus johtaa myös ajattelematta nakattuihin kommentteihin.
No edelleen miespainoitteinen maailma ja naisia ei niin hirveästi oteta huomioon valinnoissa ehkäpä.Mutta eikö sama pitäisi koskea myös miehiä?
Mutta eikö sama pitäisi koskea myös miehiä?